Živý výtvarně sochařský rukopis fasády a hmotového řešení siluety domu není prvoplánový, ale vychází z charakteru pozemku a půdorysné kompozice stavby. Navrhované konstrukce – především zdi, atiky, římsy, terasy, okna či dveře - jsou brány nejen jako dělící a stavební prvky, ale také jako prostorovo a výrazovo tvorné prostředky s důrazem na celkovou siluetu objektu.

Stavební záměr:


Pozemek jako „na konci světa“, vymezený cestou, sousedním domem a roklí, každého osloví na první pohled. Mladí manželé si hned dovedli představit, že na tomto kouzelném místě lemovaném starými stromy a keři budou vyrůstat jejich dvě malé děti. Z časových a finančních důvodů (a také na základě svého vztahu k životnímu prostředí) se rozhodli pro dřevostavbu.

Architektonické řešení:


Obdélníková dispozice začíná na západní straně garáží u příjezdové cesty, pokračuje vstupní partií s hlavním vchodem do domu z boku a přechází ve společnou obytnou část, na niž navazuje oddělená klidová zóna s ložnicí rodičů a šatnou. Společný obytný prostor tvarovaný do L na západní straně přechází ven do zahrady velkou, zčásti krytou terasou, na níž se dá přímo vyjít také z ložnice. Z obývacího pokoje vede otevřené schodiště do haly v patře, která slouží jako herna, děti tak mají přímý kontakt s rodiči. Kromě koupelny se tu nacházejí další 3 pokoje.

Hmota podkroví spočívá nad přízemím jako kapitánský můstek na parníku, terasa je navržena jako lodní paluba. Zdi, atiky, římsy, okna a dveře nejsou jen stavebními prvky, ale stávají se i výtvarnými prostředky ztvárněnými v intencích celkového výrazu. Část podkroví a šikmé schodišťové rameno jsou vykonzolovány z fasády a zastřešují vstup do domu.

Interiér:


Interiér domu vznikl v návaznosti na celek rovněž podle návrhu architekta. Je založen na výhledu do zahrady, využití dřevěných konstrukcí, které jsou ponechány v pohledu a slouží jako estetický prvek, převažují tu přírodní materiály. Jádrem obývacího pokoje se stal krb a schodišťové těleso spojené s knihovnou. Na míru koncipované zařízení (kuchyňská linka, dveře a další vestavěné prvky) architekt doplnil na přání klienta nábytkovými kusy a doplňky vyrobenými v Indonésii, které rovněž sám navrhl a osobně z Indonésie přivezl. Dodávají přírodním stylu osvěžující výraz a osobitou duchovní dimenzi.





Konstrukční řešení:


Konstrukční systém domu sestává z přízemního zděného jádra (garáž, zázemí, společná obytná část) a dřevěné části (schodiště, ložnice, terasa, patro), obě konstrukční soustavy zvenku odlišuje obklad z ručně vyráběné kamenné mozaiky a dřevěný plášť z palubek. Zděná část přejímá funkci ztužení objektu, akustické izolace a akumulace tepla, dřevěná část tvoří nadstavbu a jakýsi obal, který je sochařsky tvarován.

Napsala Jitka Pálková (časopis Můj dům)


PRŮVODNÍ A SOUHRNNÉ TECHNICKÉ INFORMACE

Architekt:Tomáš Klanc
Technický dozor:Tomáš Klanc
Autor fotografií:Vavřinec Menšl, Jana Labuťová, Jiří Vaněk, archiv autora
. 
Dispozice:7+1 / kryté stání, obytná terasa, technické zázemí
Zastavěná plocha:180 m2
Podlažní plocha:220 m2 obytný prostor
50 m2 terasa
Stavební náklady:6 mil. Kč (ceny z roku 2007)
Způsob realizace:Svépomocná organizace více dodavatelů
Konstrukce:- Zděné jádro klem obytného pokoje v 1.NP
- Tesařsky na místě stavby zpracovaná dřevostavba je nasazená na zděné jádro a tvoří
zbytek 1.NP a celé 2.NP
- Dřevěné kosnstrukce stropu jsou do interiéru přiznané masivní trámy
včetně palubkového záklopu
Tepelná izolace:Nízkoenergetický dům, tepelná izolace sendvičová skladba podlah, stěn, stropu a střechy

Topení:

Tepelné čerpadlo – zemní kolektor
Podlahové vytápění v přízemí, v patře radiátory
Doplňkově krbová vložka v obytném pokoji s rozvodem teplého vzduchu do ložnic v patře

Pridat.eu

FOTOGALERIE STAVBY

Dalších 18 fotografií ve fotogalerii >

naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB