D řevostavba vložená mezi dvě zděné štítové stěny – neobvyklý koncept vnesl do nevelkého domu postaveného na Berounsku jedinečnost a atmosféru útulného domova. Pozemek v nové zástavbě si mladá rodina vybrala kvůli hezkému výhledu a dobré poloze v klidné lokalitě, ale blízko všech vymožeností města – školy, obchodů i služeb. „Jižní svah obrácený k půvabné zvlněné krajině, louky a lesy na dosah ruky, ale daleko od rušných komunikací – pro bydlení s malými dětmi mluvily všechny argumenty,“ říká paní domu. „Byli jsme tu jedni z prvních stavebníků. Představovali jsme si moderní stavbu s plochou střechou, projekt ale musel respektovat požadavek územního plánu na tradiční vzhled domu. Dnes se okolí „zahustilo“ směsí různorodých stylů, naštěstí bydlíme v horní části svahu a dům je koncipován tak, že výhledy z většiny oken směřují přes jejich střechy do krajiny. “Manželé si pro návrh domu zvolili architekta Tomáše Klance, jehož stavby je zaujaly uměřenou velikostí a velkou mírou individuality, založené na originálních nápadech, a nikoliv na velkých investicích.

Souhra materiálů


Příčný profil domu odpovídá siluetě tradičního venkovského stavení se štíty a sedlovou střechou, konstrukce a dispozice jsou ale zcela soudobé. Stropy tvoří nosná soustava ocelových traverz a dřevěných trámů, které nesou dřevěný prkenný záklop. Ocel přináší pevnost a stabilitu, dřevo, ponechané v pohledu a ošetřené bílým olejem, dodává pomyslné „teplo domova“ a také vytváří příjemné vnitřní klima s vyrovnanými teplotami a optimální vzdušnou vlhkostí. Také další použité materiály jsou převážně na přírodní bázi – dřevěná okna, marmoleum, keramické dlažby, cementové stěrky atd.

Krok za krokem o půl patra


Prostorový koncept vyšel z orientace ke světovým stranám a sklonu terénu. Navenek nevelký, ale kompaktně tvarovaný dům ukrývá pod pláštěm velký užitný prostor, rozvržený do šesti výškových úrovní po půlpatrech tzv. RAUMPLANU. Obsahuje vše, co by rodinný dům měl nabídnout navíc oproti bytu, a to včetně sklepa a půdy, které u některých moderních domů nenajdeme, ale ani dnes neztratily své uplatnění. Přístup ze severu umožnil otevřít celý obytný prostor na jih. Vedle malého zádveří je umístěna garáž a zázemí, hlavní obývací prostor se nachází o půl podlaží níže, vyplňuje celou jižní polovinu domu a prostřednictvím terasy se spojuje se zahradou. Druhé rameno schodiště vede od vstupu do ložnicového patra, rovněž orientovaného na jih. Směrem k jihu se toto podlaží rozšiřuje, přesahuje přes přízemí nad terasu a v letních měsících ji přirozeně stíní, přesah druhého patra nad terasou vytváří zvenčí osobitou siluetu celého domu. Vedle ložnice rodičů s šatnou a koupelnou najdeme v tomto patře ještě pokoj, který zatím slouží jako herna, v budoucnu se promění v pracovnu, případně pokoj pro hosty. Na další výškové úrovni, opět o půl podlaží výše, architekt umístil dva symetrické dětské pokoje rozčleněné na část denní (s pracovním stolem) a noční – pod šikmými stropy se nacházejí pódia na spaní. V nejvyšší části domu, pod vrcholem krovu zbývá místo na úložný prostor, nejnižší úroveň (pod garáží) zaujímá sklípek přístupný ze zahrady. „Líbí se mi, že celý vnitřní prostor domu spojuje otevřené schodiště, všichni jsme stále v kontaktu a vím, co se v domě děje,“ chválí si hostitelka. „Za standardní cenu jsme získali úsporný, ale originální dům s dostatkem prostoru i veškerým vybavením, které k pohodlnému bydlení potřebujeme.“

Technické řešení:


- Užitná plocha: 250 m² (včetně garáže pro 1 auto, sklepa a půdy)
- Zast. plocha: 120 m²
- Obest. prostor: 900 m3
- Konstrukce: betonové základové pasy
štítové stěny zděné z Porothermu + vnější kontaktní zateplení
jižní a severní fasáda vestavěné dřevostavby systém „two-by-four“
stropy ocelo - dřevěné
betonové schodiště, dřevěný krov, střešní krytina cembonit
- Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly
dveře atypické bezfalové z lakovaných MDF desek na celou výšku místnosti
(vyrobené na míru truhlářství TITA, s.r.o.)
Vytápění: ústřední, plynový kotel + podlahové teplovodní vytápění, krbová kamna
Cena stavby: 5,5 mil. Kč, ceny stavebních materiálů a DPH z roku 2008

Otázka pro architekta:


Jaké vlastnosti má kombinace zděné stěny a dřevěného trámového stropu ve srovnání se standardním zděným systémem (např. z Porothermu)? Stavební materiál cihla a dřevo jsou používány již tisíce let a za tu dobu již víme, na co je vhodné jednotlivé materiály použít. Cihla a zděné konstrukce jsou vhodné na statické a tepelně akumulační jádro domu. Naopak dřevné sendvičové konstrukce jsou vhodné na tepelně izolační plášť domu. Ze dřeva lze snadno vytvořit tzv. „tvář domu“ v podobě architektonizované fasády, kde můžeme pracovat s podstatně subtilnějšími dřevěnými prvky oproti těžkopádným zděným konstrukcím. Naprosto jedinečné jsou také dřevné interiéry s přiznaných pohledových konstrukčních prvků stropu a krovu, které přinášejí díky přiznané tektonice do interiéru přidanou hodnotu přirozeně zabydleného prostoru, který si vystačí již sám o sobě, a není nutné ho dále zútulňovat nábytkem a dekoracemi.

Text: Jitka Pálková, Foto: Vavřinec Menšl


naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB