DALŠÍCH 21 FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

D ům, který si na nic nehraje a poskytuje vše, co se od moderního bydlení očekává. Zvenku působí jako nepříliš velký, přitom obsahuje komfortní prostor pro rodinu s dětmi, včetně garáže, sklepa, půdy i technické místnosti. Pozemek v okolí Křivoklátských lesů zaujal mladý pár právě blízkostí přírody i veškerých služeb v okresním městě Berouně. Umístění ve svahu nabízelo potenciál krásného výhledu. Majitelé se nenechali odradit případnými úskalími výstavby, protože tušili, že vhodný projekt na míru dokáže nevýhody parcely otočit v přednosti. Obrátili se na architekta Tomáše Klance, protože je oslovil styl jeho staveb i jeho ochota plně se jim věnovat.

Malý velký dům


Architekt navrhl dům podle principů „raumplanu“ popsaným Adolfem Loosem. „Dispozici domu v tomto případě nevnímáme po jednotlivých patrech, ale jako na víceúrovňovou kompozici vnitřních prostor, kde každá výšková úroveň má svoji funkci. Tímto řešením se minimalizují chodby nutné pro přístup do pokojů v jednotlivých patrech. Díky půlpatrům máme možnost vstoupit do pokojů vždy přímo z podesty, nebo pokračovat ve vertikálním pohybu po domě po schodech. Výškový rozdíl půlpatra cca 1,5 m navíc přesně odpovídal výškovému rozdílu svahu pod domem“, vysvětluje autor projektu Tomáš Klanc.

Vstupní část, na úrovni ulice, zahrnuje garáž, technickou místnost s prádelnou a sprchou, zádveří se šatnou a vstup na schodiště. Sestoupíme-li o půlpatro dolů, ocitneme se v prostorném obytném prostoru ve tvaru L, kde se nachází kuchyňský kout, jídelní a obytná část. Jižní stěna je celá prosklená a nabízí výhled do krajiny. Stavebníci měli trochu obavy o soukromí, ale architekt je přesvědčil, že takový pohled na měnící se krajinu pozvedne kvalitu vnitřního prostoru domu o úroveň výš. Díky svahu je výhled otevřený přes střechy domů v další ulici. Prosklenou stěnou, kterou je možné celou otevřít, se vychází na terasu, kterou přirozeně kryje přesah vyššího podlaží.

Vydáme-li se ze zádveří o půlpatro směrem vzhůru, ocitneme se na úrovni, kde se nachází ložnice rodičů a pokoj dětí, oba s výhledem stejným směrem jako je z obývacího pokoje. Zde je ještě umístěna koupelna a šatna přístupná z ložnice rodičů. O další půl patra výš jsou dva pokoje, jeden slouží jako pracovna a druhý jako pokoj pro hosty. Oba obsahují prostor pro spaní přístupný po schůdkách. Navíc je zde v hřebeni střechy půda. Dům je částečně podsklepený, sklep přístupný zvenku je učen pro skladování zahradního nářadí a podobně.

Konstrukční řešení


Jako konstrukční systém navrhl architekt kombinaci zděné a ocelovo-dřevěné konstrukce. Vyzděné štítové stěny představují skořápku, do níž je vestavěna dřevostavba. „Tento způsob umožňuje spojit výhody obou systémů, zděná část má ztužující a akumulační funkci, přiznaná dřevěná konstrukce dodává interiéru útulnost a zabydlenost. Dřevěné trámy a dřevěný podhled vytvářejí úplně jiný dojem než jen holé bílé stěny a stropy“, popisuje Tomáš Klanc, proč má rád přiznané nosné konstrukce v interiéru.Zábradlí jako ementál


Černé marmoleum a šedou kuchyňskou linku doplňuje kusový teakový nábytek z Indonésie. V koupelně je na podlaze keramická dlažba imitující plech a na stěnách betonová stěrka. Veškerý vestavný nábytek včetně linky a atypických dveří, které jsou na výšku celého podlaží, je truhlářská práce na míru podle návrhu architekta. Originální výtvarný prvek představuje zábradlí schodiště. Do MDF desky byly vyřezány nepravidelné kruhové otvory, takže vznikl zajímavý grafický vzor.Pro časopis DŮM A ZAHRADA napsala Monika Smekalová

PRŮVODNÍ A SOUHRNNÉ TECHNICKÉ INFORMACE

Architekt:Tomáš Klanc
TDI:Tomáš Klanc
Koordinátor stavby:Tomáš Klanc
Spolupráce na PD:Kryštof Spilka
Autor fotografií:Vavřinec Menšl, archiv autora
. 
Zastavěná plocha:120 m2
Užitná plocha:Obytná plocha 260 m2 dipozice 5+1 / garáž, sklep, půda
Obytná částečně krytá terasa 30 m2
Realizace:2008 - projekt
2009 - 2010 výstavba
2011 - kolaudace
2013 - úplné dokončení včetně interiéru a zahrady do zde prezentované
podoby domu
Cena stavby:5 mil. Kč - ceny a DPH z roku 2008
Dnešní rozpočtová realizační cena stavby včetně všeho vybavení
a interiéru ve zde prezentovaném standardu je cca 10 mil. Kč
Způsob realizace:Hrubá stavba - stavební firma
Dokončovací práce organizace více dodavatelů
. 
Popis stavebních   konstrukcí:- Betonové pasy pod nosnými zdmi
- Spodní stavba vyrovnávající terén a konstrukce sklepa s betonového ztraceného
bednění tl. 300 mm
- Obvodové a vnitřní nosné zdivo keramické tvarovky tl. 300 mm
- Stropy - do interiéru přiznané dřevěné trámy včetně palubkového záklopu
- Fasáda na zděných štítových zdech - zateplovací systém PPs tl. 150 mm
- Fasáda na dřevěné vestavbě směrem do zahrady a do ulice - dřevěný obklad
z akátových palubek
Vytápění:Zdroj tepla plynový kondenzační kotel s akumulačním zásobníkem 300 lt.
Rozvody tepla v podlaze
Podružný zdroj tepla - interiérová krbová kamna
Interiér:- Teakový nábytek v obytném pokoji a jídelně (stůl, židle, konferenční stolek, knihovny,
skříňku pod televizi) jsem klientům osobně dovazl z Indonésie
- Veškeré truhlářské práce (schodiště, dveře, kuchyňskou linku, dřevěné obklady) provedlo
na míru truhlářství TITA, s.r.o.
- Sedačka www.sedacisoupravynamiru.cz
- Obklad fasády z akátu a nátěry olejem interiérových pohledových dřevěných konstrukcí
provedl MANUMADE, s.r.o.
Pridat.eu

FOTOGALERIE STAVBY

Dalších 21 fotografií ve fotogalerii >

naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB