M
á-li dnes ještě někdo obavu z funkcionalistické architektury, měl by se seznámit s rodinným domem, který na okraji Dolních Břežan postavil pražský architekt Tomáš Klanc. Několika jednoduchými triky vytvořil pro mladou rodinu moderní, přesto zabydlený a útulný domov.

Obytná čtvrť na okraji Dolních Břežan patří mezi ty lepší. Podle regulačního plánu zde musel být mezi domy rozestup minimálně 10 metrů, bylo zakázáno dělat na domech polovalby, balkony ve štítech a jiné podobné architektonické prohřešky. Developer v celém areálu pamatoval také na zeleň a veřejný prostor ulic, což v nově vznikajících satelitech často chybí. Vzhledem k této „nadstavbě“ si architekt Tomáš Klanc vysvětluje, proč je standard bydlení v této lokalitě větší a i architektonická úroveň postavených domů vyšší. Podnikatelské baroko či typizované domy byste tu hledali marně. Klienti, kteří ho oslovili, aby jim navrhl rodinný dům, měli jasnou představu o tom, jak by měl dům vypadat zevnitř. Chtěli čistě funkční interiér s použitím moderních materiálů a technologií. Důležitým požadavkem na vybavení domu byl i interiérový bazén. Při navrhování domu svému vybranému architektovi důvěřovali a tak tu Tomáš Klanc mohl naplno rozvinout své dovednosti – navrhnul projekt včetně kompletního zařízení interiéru, dohlížel na celou stavbu, pomáhal vybírat jednotlivé dodavatele, a sám zařídil dovoz několika solitérních kusů masivního teakového nábytku a ručně dělané kamenné mozaiky na obložení krbu z Jávy. „Obytná část domu je exaktní betonový dvoupodlažní kvádr, do kterého jsou vykousnuté díry jako do ementálu – v přízemí panoramatické okno do obýváku, z druhé strany vstup s garáží, v patře pak dvě protilehlé terasy přístupné z pokojů. Kdybych nechal dům pouze betonovo - skleněný, působil by příliš chladně. Proto jsem vše, co je v interiéru vestavěné, a v exteriéru vykousnuté do betonové hmoty, obložil dřevem. Nad přízemím jsem záměrně nechal přiznanou nosnou konstrukci betonového stropu, plochá střecha v patře a pultová střecha bazénu je z přiznaných lepených dřevěných trámů s palubkovým záklopem. Ocelové prvky jsou ponechány přirozeně zašlé bez další povrchové úpravy,“ popisuje svůj projekt Tomáš Klanc. Atmosféra příjemného domova se podle něj nedá vytvořit poskládáním nejžhavějších designových kousků vedle sebe. Proto i do domu v Dolních Břežanech prosadil svůj styl řešení interiéru tak, že kombinuje moderní prvky solitérních nábytkových ikon s masivními originálními kousky z teakového dřeva, dřevěné obklady stěn a schodů s lakovanými vestavnými skříněmi a kuchyní.

Popisky k fotkám:

Betonový kvádr domu je oživen dřevěnými prvky, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. K hlavní části je přistavěný celoprosklený pavilon s bazénem, jehož přiznaná dřevěná konstrukce střechy je vysunutá dopředu a pokračuje jako pergola nad obytnou terasou.

Průhled celým domem schodišťovou halou od vstupu až do patrové galerie, která je prosvětlená střešním světlíkem.

Kuchyň je navržena a vyrobena na míru u truhláře, vybavena je vestavnými spotřebiči Siemens, u jídelního stolu z teakového dřeva se sedí na židlích od Eamesových. Obývací část (s kuchyní v zádech) je stěnou s oboustranným krbem rozdělena na sezení u televize a pracovnu.

Také v koupelnách v patře zůstala odhalená střešní konstrukce, podlaha je stejně jako v celém domě průmyslová litá s podlahovým vytápěním.

naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB