more information about the construction   
FINAL STATE
CHRONICLE BUILDING
MEDIA

I nteriér moderní novostavby přívětivě sladila betonová stěrka, světlá litá podlaha, dřevěné stropy, jilmová dýha z jednoho stromu a masivní solitéry. Majitelé si představovali moderní dům v jednotném minimalistickém, přesto domácím duchu, a to se jim také po roce společné práce s architektem Tomášem Klancem vyplnilo. Nejprve se diskutovalo nad dispozicí, konečná podoba interiérů včetně mnoha detailů se ale vyvíjela ještě v dlouhých debatách v průběhu stavby.

Povedený soulad


Okna nejsou orientovaná do ulice, aby byl dům uzavřenější pohledům a působil výrazně skromněji, než ve skutečnosti je. Bohaté prosklení směřuje hlavně na jih a západ a otevírá výhledy do zahrady a také pohledově propojuje obytnou část s vnitřním bazénem, sprchou a saunou. Interiéry nápadně korespondují s vnější architekturou domu, který působí jako kvádr z betonu, do jehož kompaktní hmoty jsou jakoby vykousnuté dřevěná okna, terasy a římsy. Jednotlivé prvky fasády jsou řešeny s ohledem na celkovou gradující dynamickou siluetu domu. Stropy jsou v interiéru přízemí z pohledového betonu a v patře ze dřeva vsazeného do ocelových prvků, které jsou ponechány záměrně rezavé bez povrchové úpravy. Stejně jako na fasádu byla i uvnitř použita na stěny koupelen betonová stěrka. Vzhled domu sjednocují také průhledné kopility, použité jak venku v zábradlí na terase, tak místo některých oken, například v kuchyni nebo v koupelnách. V interiéru vytvářejí příjemné tlumené světlo. Místnosti rovněž propojuje vytápěná litá průmyslová podlaha se zmatňujícím nátěrem.

Elegantní propojení


Hlavní obytná část v přízemí využívá mírně svažitého terénu a je na přání majitelů rozdělená do dvou úrovní třemi schody. Vrchní vyplňuje jídelna a kuchyně, z níž se dá zadem projít přes spíž a sklad do garáže. V nižší leží obývací pokoj s televizí a pracovna, které od sebe odděluje masivní komínová stěna s průhledným oboustranným krbem. Spodní podlaží propojuje s podkrovím schodiště obložené jilmovou dýhou. „Působí jako socha z jednoho kusu dřeva …“ říká architekt. „Z galerie v podkroví jsou přístupné všechny ložnice. Pokoj pro hosty, dva pokoje dcer, velká dětská koupelna a rodičovská zóna, která sousedí s další koupelnou, oddělenou posuvnými dveřmi od šatny. Šatny mají jednoduchý kolejnicový systém z Hornbachu a umožňuje různé umístění polic. V kombinaci se zásuvkami tak vzniklo levné sofistikované řešení.“ Veškeré interiérové prvky, nábytek, bezfalcové a bezobložkové dveře, které lícují se stěnami, schodiště a obklady vyrobilo na míru truhlářství TITA, s.r.o., s nímž Tomáš Klanc léta spolupracuje. Většinu tvoří jilmová dýha z jednoho kmene stromu. Téměř celý dům propojuje také stejný typ osvětlení. Zářivky architekt jakoby „rozházel“ po betonovém stropě i po stěnách, jen nad jídelním a konferenčním stolem jsou zavěšené na lankách. Keramické obklady v koupelnách a na toaletách zastoupila betonová stěrka, minimalistický vzhled ještě umocňují podomítkové baterie značky Gessi.

Něco navíc


Majitel si potrpí na technické libůstky, v domě je inteligentní elektroinstalace, která umožňuje propojení vypínačů a světel nebo dálkové ovládání topení v jednotlivých místnostech. Manželé si dopřáli také kuchyňský ostrůvek se zásuvkami s elektromotorem, které stačí jen velmi zlehka postrčit a samy se tiše zavřou. Toto řešení podpořilo čistý design kuchyňského nábytku, madla tak mají jen dvířka myčky a chladničky. Na dosah kuchyně je centrum domu, jídelní stůl, kde si často hrají dcerky předškolačky, a tak se i z přilehlých prostor stává rodinná herna. Právě solitérní nábytek vytvořila neobyčejná směs. „Chtěl jsem zkombinovat téměř futuristické kousky se ´skříňkami po babičce´, ty ale majitelé neměli,“ usmívá se nad svým záměrem architekt. „Postavil jsem tak vedle sebe například židle od Vitry a týkový nábytek vyráběný v Indonésii, což je přístup, který mě velmi baví.“

Ptáme se Tomáše Klance, atelier KLANC (www.klanc.cz)


Kombinujete rád různorodé prvky?

Ano, nejsem zastánce čistě minimalistické architektury. Myslím, že spojení starých prvků solitérního nábytku s jinak funkcionalistickým a minimalistickým převážně vestavěným nábytkem, dveřmi a schody interiér zútulňuje. Nesmíme zapomenout, že vkusné dekorace, obrazy, knihy teprve zabydlí obytný pokoj a čistý design se musí vážit na vahách, aby ho nebylo moc. V případě, že je celková koncepce promyšlená, dá se pak sladit téměř neskombinovatelné, což vnese do interiéru nezaměnitelného ducha a inspiraci.

Jak jste řešil komínovou stěnu?

Krbová stěna s oboustranným průhledným krbem, ve které je schovaný nosný sloup pohledového betonového stropu, je obložená ručně vyráběnou kamennou mozaikou sopečného původu, kterou jsem dovezl ze svých cest po Indonésii.

Jak lze ideálně použít dřevo v koupelně?

Pravé dřevo v koupelně je koupelnovými studii opomíjený prvek, protože díky vlhku je pro sériovou výrobu nábytku neřešitelné. Když jsou ale koupelnové prvky jako skříňka pod umyvadlo či obložení vany vyrobeny na zakázku z masivu, tak vlhku při dostatečné údržbě celkem odolávají.

HousesInteriorsAboutContactEN
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB