T AKÉ SE NEMŮŽETE ROZHODNOUT? PO PŘEČTENÍ NĚKOLIKA ČÍSEL ČASOPISU DŘEVO & STAVBY CHCETE DŘEVĚNÝ DŮM, PO KONZULTACI S KAMARÁDEM VYSTUDOVANÝM INŽENÝREM STAVAŘEM ZASE DŮM ZDĚNÝ? NENÍ DIVU, HLEDÁNÍ ODPOVĚDI NA OTÁZKU: „ … Z ČEHO NEJLÉPE STAVĚT? …“ PROVÁZÍ GENERACE STAVEBNÍKŮ V PODSTATĚ OD NEPAMĚTI. PŘIPRAVTE SE NA TO, ŽE ODPOVĚĎ NENÍ JEDNODUCHÁ A UŽ VŮBEC NE JEDNOZNAČNÁ. VE STAVEBNICTVÍ NENÍ TOTIŽ NIC, CO BY SE DALO 100% DOPORUČIT, VŠE MÁ VŽDY SVÉ PRO A PROTI.

Historie


V historii v podstatě neexistuje příklad domu, kde by se nekombinovaly konstrukční systémy dřevostavby a zděného, nebo kamenného domu. A víte proč? Je to totiž racionální. Už naši předci věděli, že každé konstrukční řešení má svoje a že je potřeba využít přednosti zděných konstrukcí především pro jejich životnost, prostorovou tuhost a požární odolnost. Na rozdíl od dřevěných konstrukcí, které do historických domů přinášely tepelnou izolaci, prostorovou tvárnost, snadnou přestavitelnost, možnost zastřešení a zastropení a v neposlední řadě typickou útulnost. Podíváte-li se na klasický vesnický dům z minulého a předminulého století, což je předobraz dnešních rodinných domů, uvidíte prototyp kombinované stavby, která je postavená na zděném přízemí, kde se nacházely často hospodářské prostory – chlévy, černé kuchyně, síně, haly, schodiště a podobně. Na ní jsou nabalené obytné prostory ať již v rozšířeném přízemí nebo v patře, které jsou z větší části dřevěné celé i včetně zdí, nebo alespoň zastropené nebo zastřešené dřevěnými trámovými konstrukcemi. Při podrobnějším průzkumu zjistíte, že rozdělení vnitřních prostor mezi zděné a dřevěné konstrukce odpovídá převládajícím výhodám jednotlivých konstrukčních systémů.

Současnost


Budete se divit, ale i přesto, že každý rok přibude na trhu nějaká stavební novinka, postavit rodinný dům je již po staletí vlastně stále stejná procedura. Musíte udělat základy, zdi, stropy a střechu. Díky novým technologiím umíme dělat základy lépe izolované proti vodě, stropy na větší rozpony, umíme si poradit s požární odolností i hořlavých konstrukcí. Přesto nakonec z 95% stavíme rodinný dům tak, že nalejeme beton do základů, část zdiva postavíme z cihel nebo použijeme dřevostavbu „two by four“, na strop a krov použijeme dřevěné trámy. Ty si sice necháme nařezat na laserem řízeném CNC stroji, nakonec vše ale spojujeme ručně kladivem a hřebíky v podstatě stejně, jako generace stavebníků před námi.

Nejčastější využití kombinovaných konstrukcí.


Dnes se rozdělení domu na zděnou a dřevěnou část trochu posunulo, a není již tak striktně rozdělené, často také závisí na vkusu a požadavcích klienta. Ze zkušenosti mohu říci, že nejtypičtější a nejvýhodnější příklady užití kombinované konstrukce jsou:

 • Převládající dřevostavba je jakoby nabalená na vnitřní ztužující a tepelně akumulační zděné jádro. (viz foto 01 a foto 04-a nebo 04-b

 • Výsledek je dům, který vypadá jako dřevostavba a dřevo se uplatňuje i na většinu vnitřních konstrukcí, přesto si dům ponechává i výhody zděných konstrukcí na prostorovou tuhost a akumulaci tepla. Zděné jádro se využívá nejčastěji na zadní straně domu, kolem schodiště nebo kolem krbu.

 • Dřevostavba je vestavěná mezi ztužující obvodové nebo štítové zdi. (viz foto 05 a foto 06)

 • Konstrukce domu je převládající dřevostavba, která tvoří veškerý vnitřní prostor. Zděné obvodové konstrukce se uplatňují při pohledu zvenčí a slouží především k zajištění pocitu stability a vnější odolnosti.

 • Převládající zděný dům, ke kterému je z pohledově exponované strany přistavěna dřevěná a tvarově zajímavá přístavba. (viz foto 02 a foto 07)

 • Výsledek je dům, který má převládající vlastnosti zděného domu, ale do zahrady, nebo i do více stran je k domu přistavěna dřevostavba, která umožňuje výrazně kreativnější přístup k tvarování domu a k členění prosklených plochám velkých oken na zahradu v obytném prostoru, kuchyni, jídelně nebo pokojích. Stejným způsobem se dá levně k domu přistavět například garáž nebo kryté stání.

 • Pohledové trámové konstrukce stropu a krovu v interiéru. (viz foto 03 a foto 08-a nebo 08-b)

 • Výsledek je útulný interiér, ze kterého na každého dýchne archetypální pocit zabydleného prostoru, který je nám vrozený při pohledu na viditelné dřevěné trámové konstrukce. Při větších rozponech 5 metrů a více si můžeme pomoci a doplnit dřevěný strop ještě o ocelové prvky, nebo použít lepené vazníky.

  Výhody kombinace konstrukcí  Výhody zděného jádra domu:

 • Stabilita, která pomáhá následné montované dřevostavbě s prostorovou tuhostí;

 • Akumulace tepla, která pomáhá vnějším dřevěným konstrukcím, které teplo izolují, ale neakumulují;

 • Požární odolnost, která pomáhá s celkovou požární zátěží celého domu. Čisté dřevostavby vycházejí na požární zatížení hůře, než konstrukce kombinované.


 • Výhody vnějšího dřevěného obalu domu:

 • Větší tepelná izolace fasády při menší tloušťce zdiva;

 • Svobodné nakládání s tvarem a tváří domu;

 • Snadná přestavitelnost.


 • Výhody dřevných vnitřních konstrukcí:

 • Estetika a útulnost;

 • Lehkost při manipulaci a suchý proces výstavby, který není závislý na sezónních vlivech;

 • Jediná nevýhoda přiznaných vnitřních dřevěných stropů je díky menší objemové hmotnosti o pár dB vyšší akustická neprůzvučnost.


 • Jak na to?


  Připravte se na to, že když přijdete s kombinovanou stavbou za běžným dodavatelem, uslyšíte: „ … to je složité, to bude drahé! …“ Stavební firma vás bude tlačit do čistě zednického řešení, dodavatel dřevostaveb zase vysvětlovat, že tahat do domu cihly je zbytečná komplikace. Nenechte se ale odradit prvními negativními reakcemi a najděte si prostě takového dodavatele, který má v sobě zbytek selského rozumu starých stavitelů. Nebo si prostě nejděte dodavatele dva - jednoho, který umí zděnou část domu a druhého, který k ní přistaví její dřevěnou část. Odměnou vám bude to, že budete cítit ze svého domu stabilitu a bytelnost zděných konstrukcí, stejně jako subtilnost a krásu dřeva na pohledových prvcích domu. Tím váš dům dostane nezaměnitelnou přidanou hodnotu postavenou na autentickém příběhu vývoje typologie rodinného domu generací stavitelů před námi.
  Pridat.eu

  naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
  © 2001 - 2019:
  TOMÁŠ KLANC
     |    graphic design:
  LLEV
     |    PR:
  IDEALAB