více informací o stavbě   
FINÁLNÍ STAV
MÉDIA
DALŠÍCH 28 FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII
P ředmětem spolupráce architekta a producenta na realizaci 4 ročníků kultovního letnho tanečního fetivalu OPEN AIR FIELD I - IV (2000 - 2003) byl návrh urbanistického, architektonického, designového, logistického a technického řešení města na jedno použití. Na tanečním festivalu na letišti u Proboštských jezer u Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi vystoupilo během každého ročníku stovky zahraničních a českých účinkujících - kapel, DJś a performací. Součástí areálu festivalu byly hlavní podia pro hlavní účinkující na otevřené ploše, několik cirkusových stanů pro zastřešené podia, festivalové město s retauracemi a prodejnami, hygienické zázemí pro návštěvníky, zázemí pro účinkující a VIP, bezpečnostní opatření - oplocení a vstupní brány, parkování a logistika servisu. Celý areáíl má vždy instalovanou samostatnou elektrárnu - dieselagragát. Hudební vystoupení na každém podiu (otevřeném i uzavřeném) podporovala světelná, projekční a laserová show. Pro cca 15.000 návštěvníků během každého ročníku bylo zajištěno veškeré pohodlí a bezpečnost.

Půdorys areálu I. ročník - 2000
Půdorys areálu I. ročník - 2000
Půdorys areálu II. ročník - 2001
Půdorys areálu II. ročník - 2001
Půdorys areálu III. ročník - 2002
Půdorys areálu III. ročník - 2002
Půdorys areálu IV. ročník - 2003
Půdorys areálu IV. ročník - 2003

Slovníček pojmů


Prostorem pro architekturu na jedno použití mohou být v zimě a při nepřízni počasí například hangáry v Ruzyni, Veletržní palác, dvorana Průmyslového paláce v centru Prahy, výstaviště v Letňanech, prázdné tovární haly či podzemní garáže. V létě se nejlépe staví na travnaté ploše letiště pod širým nebem, například u Proboštských jezer.

Sportovní letiště
Sportovní letiště

nformace o konání akcí se mezi zasvěcené dostanou z plakátů (všudypřítomného pouličního umění dnešní doby), večerních pořadů na hudebních rádiích, zadních stran časopisů, internetu a z pravidelného rozesílání E-mailů. V restauracích a klubech v centru, na kolejích a školách jsou 2 týdny před rozdávány brožurky s podrobným programem a 3D plánkem budoucího prostoru.

Doprava na akce bývá zajištěna posílenými linkami hromadné dopravy nebo osobními automobily s možností parkování na připraveném hlídaném parkovišti. Potřeba parkovacích stání se odhaduje asi na 1/5 z předpokládaného počtu návštěvníků. Transport je organizován dopředu instruovanou dopravní policií a specielně umístěným dopravním značením. Připravené koridory pro příchozí jsou výrazně vyznačeny a usnadňují zvládnout největší nápor lidí před a po konání akce.

Vstup do prostor konání akce je přes koridorovou bránu, kde jsou pečlivě pořadateli kontrolovány vstupenky a za dozoru policie odebírány nedovolené věci – sklo, zbraně a omamné látky. Nedílnou součástí areálu je několika stupňové mobilní bezpečnostní oplocení. Prodej vstupenek probíhá se slevou v obvyklých předprodejích a za plnou cenu v den a na místě konání. Akreditovaní hosté mají vyhrazen samostatným vstup, barevné pásky je opravňují ke vstupu do VIP zóny nebo do Back stage.



Main Stage je jeviště – pódium. Je to 2 metry vysoká montovaná konstrukce, která slouží pro umístění dilatovaného pracoviště DJ – dýdžejského pultu, pro rozmístění nástrojové aparatury kapel, či pro taneční vystoupení a performance doprovodných umělců. Důležité je na malém prostoru dobře zorganizovat rychlé přestavby mezi jednotlivými vystoupeními. Nejlépe poslouží otáčivé hlediště s DJ pultem uprostřed nebo pyramidovitě řešené podium s hvězdou na vrcholu. Součástí stage jsou výkryty - dekorace, světla, filmové plátno, videostěna a zvuková aparatura.

Dance floor hlediště je prostor před podiem pro stojící posluchače. Při odhadu plochy se počítá s cca 3 lidmi na 1 m2. Přímo nad kotlem je postavena montovaná hliníková konstrukce grounsupportu na instalaci světelného a zvukového parku. Má půdorysné rozměry 30 x 10 metrů a je vysoká 8 metrů. Nejenom na stage, ale i přímo nad lidmi probíhá během akce světelná a video produkce. Oproti klasickému rockovému koncertu, kdy je aparatura pouze na podiu, je při tanečních akcích technická a vizuální podpora zvuku scénicky rozmístěna v celém prostoru.



Lounge je akusticky a dispozičně oddělený klidný prostor pro návštěvníky, kde je umístěno sezení, či ležení. Je zde restaurace, pizzerie, čajovna a menší podium, kde je produkována klidnější chilloutová hudba. Je to místo slyšitelné komunikace, střetávání a korza spojeného s předváděním nových výstřelků módy.

Performancemi a tanečními vystoupeními je doprovázena hudební produkce DJ´s. Performance jsou prováděny přímo mezi diváky – lidé na chůdách, světélkující obleky atd.



Bary jsou místy k občerstvení všeho druhu. Nejprodávanějším artiklem jsou energetické nápoje a minerálka. Barový pult je postaven z kovové konstrukce rozebraného lešení, které se používalo při výškových pracech na instalaci výzdoby interiéru. Barový pult je podsvícen a designově upraven. Provozní součástí baru je uzavřený prostor, kde je předem vyskladněno veškeré zboží. Vzhledem k hustotě návštěvníků není možné zásobovat bary během večera.

VIP zóna je speciální prostor pro hosty. Je zde malé pódium, pro komorní produkci, malý bar a sezení. Sedávají zde interpreti, kteří se připravují na své vystoupení a nasávají atmosféru.

Hygienické zázemí je zajištěno dostatečným počtem pevných a mobilních WC. Pitná voda je připravena v cisternách, topení je zajištěno teplomety, odpadky jsou tříděny a skladovány v připravených kontejnerech, šatny a informační systém jsou dimenzovány na předpokládaný počet návštěvníků.

Back Stage je logistické centrum - prostor pro produkci a interprety. V zázemí je velmi pečlivě střežený trezor s vybraným vstupným v den konání akce, které slouží k proplácení subdodavatelů, kteří často inkasují honorář přímo po odvedení práce na místě. Každý interpret má svého asistenta – tzv. podavače desek a vlastní šatnu. Občerstvení je zde zajištěno švédským stolem.

Bezpečí na akci je zajištěno požární hlídkou, pracovištěm první pomoci s připraveným vozem záchranné služby a vysílačkami organizovanou početnou ochrankou.

Světla jsou zajištěna 100 kW světelným parkem, který je složen z klasických bodových světel tzv. plechovek a z inteligentních počítačem řízených světel – skenů a moving heads. Používá se také intenzivní býlí záblesk světel - stroboskop či UV osvětlení.

Laser je velmi přesný 10 kW počítačem řízený a vodou chlazený přístroj, který za pomoci předem připravených zrcátek a softwaru dokáže nad hlavami tanečníků vytvářet virtuální obrazce s nápisy.



Zvuk je 100 kW dolby stereo. Prostorové reproduktory jsou zavěšeny v hroznu na PA wings vedle pódia, basové reproduktory stojí na paletách pod pódiem. Prostorové dozvučení areálu je umístěno mezi diváky. Souhlas magistrátu či obce s hudební produkcí po 22:00 je zajištěn vždy předem, a většinou není zadarmo. Z vystoupení je pořizován online internetový přenos. Energeticky je prostor zajištěn několika kilometrovým rozvodem NN a zálohovým diesl agregátem.

Projekce je samostatná tvůrčí činnost, která se nazývá vídžejing. Za pomoci několika videí, počítačů, silných projektorů, živé a statické kamery vzniká dvourozměrná umělecká tvorba prezentovaná nad hlavami návštěvníků na velkých filmových plátnech nebo video stěnách.

Playlist je časový harmonogram večera. Nejlepší interpret je zpravidla na konci a je podpořen českými DJ´s jako předskokany. Hvězdy ze zahraničí jsou sháněni přes hudební agentury či vlastními kontakty producentů. Sponzoři jsou během akce zviditelněni na banerech a projekcí na balónových samo nafukovacích konstrukcích, které slouží k akustickému upravení prostoru. U vstupu jsou prodejny sortimentu spojeného s taneční kulturou a prezentace reklamních akcí.

PRŮVODNÍ A SOUHRNNÉ TECHNICKÉ INFORMACE

Architekt: Tomáš Klanc
Produkce: Marek Vavroš – Lighthouse Entertainment, s.r.o.
Foto: Lighthouse Entertainment, s.r.o.
Pridat.eu

FOTOGALERIE STAVBY

Dalších 28 fotografií ve fotogalerii >

naše domynaše interiéryo náskontaktCZ
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB