more information about the construction   
FINAL STATE
CHRONICLE BUILDING
MEDIA
32 MORE VIEWS IN PHOTO GALERY
Mišení stylů, materiálů a kultur dnes stimuluje všechny oblasti života, včetně architektury a designu. Vneslo nezaměnitelného ducha také do domu postaveného v malé obci na Praze - západ. Na jeho výjimečnosti mají svůj podíl dlouholetý vztah majitele k místu, velké osobní nasazení a výběr architekta s nekonvenčním pohledem na bydlení.

Stavět na vyhlédnutém pozemku manželé plánovali několik let, dnes se z oken v horních podlažích mohou dívat přes údolí na místa, kde vyrůstali a kde mají domy jejich rodiče. Základní dispoziční rozvrh novostavby rodinného domu do značné míry předurčila situace na mírně svažité parcele, vymezené na severní a na jižní straně klidnými komunikacemi a na západě potokem. Hlavní vstup do domu vede ze severní strany, v dolní části při jižní hranici pozemku je umístěno samostatné kryté garážové stání pro dva automobily, relaxační zahrada a bazén. Dům se skládá z hlavní dvoupodlažní zděné části s podkrovím, zastřešené sedlovou střechou, a dvou dřevěných přístaveb s pultovými střechami. Na severní straně je v dřevěné přístavbě hobby místnost. Na jižní straně do zahrady je přístavba dvoupodlažního obytného traktu s asymetricky prostřídanými terasami a skleněnými výlohami posuvných francouzských oken.



V návaznosti na sklon terénu je dispozice rozdělena středovou nosnou stěnou na dvě poloviny navzájem výškově posunuté o půl podlaží. Vstupní partie tak plynule navazuje na úroveň horní přístupové komunikace, zatímco jižní část přízemí (společný obytný prostor s kuchyní a jídelnou) se ocitá v jedné rovině s obytnou zastřešenou terasou a zahradou. V horních podlažích se nacházejí ložnice, dětské pokoje, příslušné sociální zázemí. V podkroví je prostorná pracovna a herna pro děti s pásovým oknem ve vikýři, ze kterého je impozantní výhled na panoráma kopcovité krajiny. Otevřené středové schodiště spojuje celý vnitřní prostor domu v jeden celek, obytný prostor se tak po vzoru prostorového plánu vil Adolfa Loose rozšiřuje do všech vnitřních úrovní, kde každá jednotlivá výška má příslušnou obytnou či technickou funkci. I přes nadstandardní půdorysné rozměry jednotlivých místností vytváří stylově pestrý interiér výrazně intimní charakter bydlení. Zařízení se skládá z vestavěných prvků (šatní skříně, schodiště, knihovna, kuchyňská linka atd.) a solitérů. Z velké části bylo vyrobeno na zakázku podle návrhů Tomáše Klance, některé kusy sem dorazily až z daleké Indonésie. Teakový nábytek s etnickými prvky, stejně jako patinovaná neobarokní jídelna komunikují s vybavením vestavných částí interiéru z minimalistických lakovaných MDF desek a dalších moderních materiálů, což dodává domácnosti nezaměnitelný punc individuality.





Bez improvizace není architektury


Zatímco někteří stavebníci budují své dílo podle typových projektů, v nichž je vše stanoveno předem od konstrukce až po umístění každé zásuvky a vypínače, tato stavba prošla pod vedením architekta vývojovým procesem s řadou změn. „Některé zlepšení při výstavbě objevíte až přímo na místě a některé možnosti vás napadnou až během realizace,“ vysvětluje architekt Tomáš Klanc. „Touto cestou například přibyly suterén a pracovna v podkroví, širokoúhlý výhled z půdního prostoru by totiž bylo škoda nevyužít. Také jsme zrcadlově přemístili terasu u obývacího pokoje, takže na ni není vidět od sousedů. V průběhu stavby jsme optimalizovali a upravovali některá konstrukční řešení z původního projektu pro stavební povolení. Společně s klienty nás bavilo vymýšlet zajímavé detaily, které udělají z domu unikát.“ Pro návrhy Tomáše Klance je typické výrazné tvarování přiznaných nosných konstrukcí na fasádě, které jsou navržené s ohledem na celkový výraz a siluetu domu. Architekt dále rád pracuje se sochařským sendvičovým vrstvením jednotlivých prvků fasády přes sebe, kde nosné sloupy, zábradlí, obklady, žaluzie a okna vytvářejí na fasádě v průběhu dne měnící se hru světel a stínů.

Z vlastní hlavy, vlastníma rukama


Proces stavby domu dospěl ke zdařilému výsledku díky velkému osobnímu nasazení otce majitele stavby, značnou část stavebních prací prováděl svépomocí. „Díky tomuto postupu, s najatými místními řemeslníky a pečlivým stavebním dozorem v osobě architekta, se nám podařilo dosáhnout dobré kvality provedení za přijatelnou cenou. S jedním generálním dodavatelem bychom takto velký dům v poměru kvality a ceny nikdy nepostavili. Úspornou svépomocnou organizací více dodavatelů zbyly prostředky na nadstandardní téměř luxusní vybavení domu povrchovými úpravami, podlahami, interiérem a zařizovacími předměty. Mohli jsme si nad rámec původního stavebního záměru dovolit realizovat půdní vestavbu, sklep a zahradní bazén. Nechat postavit dům stavební firmou je jistý standard a zpravidla nad jiným řešením lidé ani nepřemýšlí. Když ale vezmete do ruky kalkulačku, tak velmi rychle zjistíte, že když si vezmete na rok neplacené volno a budete se věnovat na plný úvazek věnovat výstavbě svého rodinného domu, ušetříte z 5 milionové investice minimálně 20% tj. 1 mil. Kč stavebních nákladů. Myslím, že je jen velmi málo zaměstnání, kde si vyděláte za rok víc a tudíž by se vám to nevyplatilo to takto udělat.“

Text: Jitka Pálková - čaopis Můj Dům


ACCOMPANYING AND SUMMARY TECHNICAL INFORMATIONS

Architect:Tomas Klanc
Organization of construction
and technical supervision:
Tomas Klanc
Cooperation on project documentationKrystof Spilka
Completion deadlines:Project: 2007
Construction 2009
Final building approval: 2010
Garden design:Lenka Vyhnálková - LIVING IN GREEN, s.r.o.
Author photos:Vavrinec Mensl, Jana Labutová, Jiri Vanek, archiv autora
  
Construction costs:about 320 thousands € prices and VAT from year 2009
Realization:self-help organizations more suppliers
Layout:7+2 / 2 terrace, double garage, basement, attic
Built-up Area:150 sqm
Flooring:220 sqm living area
50 sqm garage - hybby room
2 x 30 sqm roofed living terrace
  
Construction:- Concrete footings
- External and internal ceramic bearing masonry thickness 300 mm
- Steel wooden extension of garage, living room and bedroom
- Steel - concrete ceilings
- Beam saddle roof structure
- Brick facade - insulated sandwich from Belgian facing bricks
- Wooden facade - ventilated insulated sandwich from Siberian larch
- Metal roofing - folded sheet Ruukki
  
Heating:The main source of heat - Automatic boiler for wood, container in garage
Secondary heat source - interior fireplace with heat exchanger
Storage tank water supplemented with solar panels
Heat distribution in individual rooms with spiro pipes
and capillary underfloor heating
Pridat.eu

PHOTO GALLERY

32 MORE VIEWS IN PHOTO GALERY >

HousesInteriorsAboutContactEN
© 2001 - 2019:
TOMÁŠ KLANC
   |    graphic design:
LLEV
   |    PR:
IDEALAB